D-Link DAP-1522 Wireless N Dualband Bridge langaton silta (Bulk)
Bulk pakattu, pelkkä laite sekä virtalähde, 12kk takuu!!!!
Tästä saat 5 GHz taajuusalueellakin toimivan nopean access pointin, jolla kytket olemassa olevia lankaverkon laitteita nykyiseen langattomaan nettiisi (alaspäin yhteensopiva vanhojen nopeusluokkien kanssa) neljän Gigabit Ethernet -portin kautta. Tai jos tarvitset sillan, jolla jatka nykyistä langatonta verkkoasi esim. kattamaan useampia huoneita, parilla näitä laitteita saat kotiisi tai konttoriisi tuplasti kattavamman verkon. Parin saat hintaan 50 eur/2 kpl. Tuplakappaleen saat lisättyä optioista.
Vaatii kuitenkin konfigurointiosaamista (selainhallinta), joten älä tilaa bulk-versiota, mikäli et ole tuttu vastaavien laitteiden kanssa. Bulk-hinta ei sisällä kuin itse laitteen ja virtalähteen, ei manuaaleja tai ohjelmistolevyjä.
Uusin firmware löytyy:
www.dlink.com/fi/fi/support/product/dap-1522-xtreme-n-duo-wireless-n-access-point (Rautaversio A)
Huippunopea langaton Bridge silta/LAN muunnin. Tällä voit liittää langattomaan WLAN verkkoosi kaikki Ethernet liitäntäiset laitteesi, esim PS3, XBOX 360 , TV, digiboxin, Blu-Ray.
• Langatonta 11N-tehoa kahdella vapaasti valittavalla taajuusalueella: 2,4 tai 5 GHz
• Kaikki laitteet voidaan yhdistää langattomasti televisioon ja stereolaitteisiin neljän Gigabit-portin ansiosta.
• Käsittelee useita teräväpiirtovideokuvavirtoja samanaikaisesti.
• Automaattinen liikenteen asettaminen tärkeysjärjestykseen (QoS)
• Wi-Fi Protected Setup™ (WPS): asetukset määritetään yhtä painiketta painamalla.
Wireless N Dualband -yhteyspiste ja langaton silta
DAP-1522 tuo langattoman yhteyden jopa neljään Ethernet-liitännällä varustettuun laitteeseen.
Myös nykyisen reitittimen voi yhdistää siihen. Tällöin langaton 11N-verkko toimii koko kodissa suurimmalla nopeudella.
Teräväpiirtolaatua ja liikenteen asettamista tärkeysjärjestykseen
DAP-1522 tuo tullessaan älykkään Quality of Service (QoS) -tekniikan, joka asettaa liikenteen tärkeysjärjestykseen. Se tunnistaa automaattisesti, käytetäänkö verkkoa äänen tai videokuvan siirtämiseen tai pelaamiseen ja antaa tälle liikenteelle etusijan tiedostojen lataamisen, sähköpostiviestien lukemisen tai Web-sivujen käyttämisen kaltaiseen vähemmän herkkään tiedonsiirtoon nähden. Nämä asetukset ovat käytössä alusta alkaen, joten useita erilaisia teräväpiirtotasoisen videokuvan sovelluksia voidaan käyttää samanaikaisesti ilman häiriöitä ja viivettä.
Laajenna langaton verkkosi häiriöttömälle 5 GHz:n alueelle
5 GHz:n taajuusalue on leveämpi ja ruuhkattomampi kuin 2,4 GHz:n taajuusalue, jota useimmat langattomat laitteet, kuten Bluetooth-laitteet, langattomat puhelimet ja itkuhälyttimet, käyttävät. 5 GHz:n taajuusalueella on jopa 23 erillistä kanavaa, kun 2,4 GHz:n taajuusalueella niitä on vain kolme. Siksi käyttäjä huomaa nopeuden kasvavan. Älykäs liikenteen asettaminen tärkeysjärjestykseen auttaa virtauttamaan useita teräväpiirtoelokuvia verkossa.
Helppoa tietoturvaa
Tällä langattomalla sillalla on Wi-Fi Protected Setup™ -sertifiointi. Tämä Wi-Fi Alliance -standardi varmistaa verkon tietoturvan yhden painikkeen painalluksella. Pitkiä ja hankalia salasanoja ei enää tarvitse muistaa eikä näppäillä lukemattomia kertoja. Tämä helpottaa langattoman verkon asentamista huomattavasti.
Energiaa säästävät toiminnot
DAP-1522 huomaa, kun siihen yhdistetystä laitteesta katkaistaan virta ja asettaa tämän portin lepotilaan, jolloin virtaa ei kulu. Lisäksi DAP-1522 tunnistaa siihen yhdistettyjen kaapelien pituudet ja säätää tehoa, jotta sähköä lähetetään vain tarvittava määrä. Nämä toiminnot vähentävät lämmön muodostumista, joten osat kestävät kauemmin ja energiaa säästyy.
Laitteisto
• Neljä 10/100/1000 Mt/s:n Gigabit LAN -porttia
• Sisäiset antennit
Langaton verkko
• Dualband-tekniikka, jopa 300 Mt/s molemmilla taajuusalueilla
• IEEE 802.11n, 300 Mt/s, Wi-Fi-sertifioitu
• Käytettävissä 2,4 GHz:n tai 5 GHz:n langattomat 11N-toiminnot
• Taaksepäin yhteensopiva langattomien USB 802.11a/b/g-laitteiden kanssa.
Tietoturva
• 64/128-bittinen WEP-salaus
• WPA™- PSK, WPA2 ™- PSK (Wi-Fi Protected Access)
• Langattoman tietoliikenteen tietoturva painiketta painamalla (WPS - Wireless Protect Setup)
Hallinta
• Kaksi työskentelytilaa: yhteyspiste tai silta
• Web-pohjainen hallinta
Revision A
Katso myös boxed malli 24kk takuulla